Temel Bilgiler

Ankara Anlaşması Nedir?

İngiltere ile Türkiye arasında 1973 yılında imzalanan European Community Association Agreement (ECAA) yani “Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması” ülkemizde Ankara anlaşması olarak bilinmektedir.

Bu anlaşma ile Türk vatandaşları İngiltere’de iş kurabilir, bir iş yerine ortak olabilir, bir işletmeyi satın alabilir. Yapılacak olan başvurular tek başına ya da ortaklı bir şekilde yapılabilir. Başvurusu kabul edilen adaylara öncelikle 1 yıl, sonrasında 3 yıl oturum izni verilir. 4 yıllık sürenin sonunda başvuru sahipleri İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı elde eder. Gerekli prosedürleri yerine getirenler vatandaşlığa kabul edilir. Vatandaşlık başvurusu yapmayanlar dilerse süresiz oturum alır.

Ankara Anlaşması başvuru sürecinin dikkatle ve özenle takip edilmesi gerekir. Kişilerin mesleki alanları, tecrübeleri, maddi kaynakları incelenerek kişiye özel dosya hazırlanmalıdır. Adayların başvuru süreçleri profesyonel biçimde yönetilmelidir. Konunun uzmanlarından gerekli desteği almalı ve daha sonra ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı önlem almalıdır.

Adayların başvuru dosyalarında yapacakları hatalı işlemler sonraki başvurularını da doğrudan etkiler. Ankara anlaşması başvurularında profesyonel danışmanlık hizmeti almak kişilerin hedeflerine ulaşmasında başarı şansını artırır.

 

Ankara Anlaşması Türkiye’den başvuru süreci;

Ankara Anlaşması başvurusu hem İngiltere hem de Türkiyeden yapılabilir. Başvurularda kapsamlı bir dosya çalışması yapılmalı, adaylar sektöre ilişkin çok detaylı bir pazar araştırması yapılmalıdır. Özellikle adaylarının başvuru yapacağı sektöre ilişkin tecrübeleri, mesleki deneyimleri, eğitim belgeleri ve referans mektupları doğru bir şekilde hazırlanmalı ve bu belgeler yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmelidir.

Türkiye’den yapılacak başvurularda adayların yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olduğunu belgelemeleri gerekmektedir. Bazı meslek gruplarında işlerini yürütebilecek seviyede İngilizce yeterli iken, bazı meslek gruplarında ise akıcı bir İngilizce olması gerekmektedir. Bunun için IELTS gibi uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar başvuru dosyasına eklenmelidir.

Adayın başvuru dosyasına ilişkin tüm detaylara hakim olması ve gerektiğinde konsoloslukta yapılacak bir görüşmede sorulabilecek soruları sorunsuz bir şekilde yanıtlayabilmesi gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Başvurusunda da Yanınızdayız!

Başvuru dosyası hazırlama süreci, hassasiyet ve özen gösterilerek, ciddiyetle takip edilmesi gerekmektedir. First Class Academy, yıllardır başarıyla yaptığı Ankara anlaşması başvurusu tecrübesiyle yanınızda olacaktır. Danışmanlık, mali müşavirlik, avukatlık birimleriyle müşterilerinin memnuniyeti için deneyimini ve imkanlarını kullanacaktır.

First Class Academy, adayın bireysel yeteneklerini analiz eder, gerekli belgelerini hazırlar, kurulacak iş için pazar araştırması yapar, iş planıyla beraber gerektiğinde tanıtım materyallerini hazırlar. Kurumsal kimlik ve web sitesinin oluşturulması, şirketin kurulumu, yerleşim süreci, hukuki ihtiyaçların karşılanması, dosya takip sürecinde karşımıza çıkacak detaylarda, bilgi birikimi ve deneyimiyle adayımızın yanında olacaktır.

 

Yazışmaya Başla
Merhaba,
Global İngiltere'ye Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz ?